The officially official Devuan Forum!

You are not logged in.

#1 2017-07-16 11:04:47

fungus
Member
From: Any witch way
Registered: 2017-07-12
Posts: 497  
Website

Devuan in στα Ελληνικά, κανείς;

Ανάβω έναν φάρο μπας και ξεβράσει καμιά σκούνα στον κόλπο

Σκέφτομαι να συμβάλω στη μετάφραση αλλά λόγω εκτάκτων συνθηκών και προσωρινής αδυναμίας για δέσμευση και συνέπεια, το αναβάλω.

I know, it sounds all Greek to you but if you can't read the subject why did you click?

Offline

#2 2017-07-17 00:22:45

garyz.dev1
Member
From: U.S.-South Carolina
Registered: 2017-06-15
Posts: 89  

Re: Devuan in στα Ελληνικά, κανείς;

I just go down the 'last post' column and click !!!
roughly translated:
I light up a beacon and overcome a shadow in the bay

I am thinking of contributing to translation, but because of extraordinary circumstances and temporary inability to commit and consistent, I postpone it. 

BTW - I too lose attention 'inability to commit and consistent, I postpone it.'  committing is hard -- I have electronic pieces I have picked up for a 'possible' project and won't use them in another project
- just in case i do the original idea!!

Last edited by garyz.dev1 (2017-07-17 00:24:24)

Offline

#3 2017-07-17 06:28:35

fungus
Member
From: Any witch way
Registered: 2017-07-12
Posts: 497  
Website

Re: Devuan in στα Ελληνικά, κανείς;

Tell me you used google to translate an old mariners' term into nonsensical english!  smile

I have been meaning to send that email for translational availability but I am still in the other end of the tunnel, playing nurse for some genetically related person.  It has been a long haul.  Being unable to stick to a seat for more than 10' does not help with writing much in any language.  I'd rather upgrade a pentium 1 from wheezy to sid than write a whole paragraph.

If there were 2 or 3 of us keeping the pressure among ourselves to do it, it could be significant.

Offline

#4 2017-11-04 22:05:18

DentArthur
Member
From: An insignificant little planet
Registered: 2017-11-04
Posts: 6  

Re: Devuan in στα Ελληνικά, κανείς;

Μια σκούνα ξεπρόβαλε από τα μαύρα νερά...
Τι έχεις κατά νου; Δεν έχω ξανα-ασχοληθεί με μεταφράσεις και δεν είμαι σπουδαγμένος (οποία γλαφυρότης) σε υπολογιστές και OS, αλλά θέλω να συνεισφέρω στα devuan. Είναι πολύ καλό το εγχείρημα και δεν θέλω να το δω να χάνεται...

Offline

#5 2017-11-05 02:23:38

fungus
Member
From: Any witch way
Registered: 2017-07-12
Posts: 497  
Website

Re: Devuan in στα Ελληνικά, κανείς;

Μετά από τόσο καιρό είμαστε δύο smile
Εδώ δεν έχουν καλά καλά φτιάξει γούϊκι στα Αγγλικά θα το φτιάξουμε στα Ελληνικά;
Ξεκίνησα ένα μπλογκ το ΗΕλλινυξ.γουορντπρεςς.κομ (δεν το γράφω εδώ λατινικά για ευνόητους λόγους) αμ θες ρίξε μια ματιά, για να προωθήσω ετούτο και το Άρτιξ στα Ελληνικά.  Αν σε ενδιαφέρει αναλαμβάνεις ετούτο κι εγώ το άλλο γιατί δεν τα προφταίνω.
Αν θες φτιάχνουμε κάτι άλλο.
Μέσα από τις λίστες και τα φόρουμ παρουσιάζονται συνεχώς ενδιαφέροντα τεχνικά θέματα που μπορούν να βοηθήσουν χρήστες που δεν τα καταφέρνουν στα Ελληνικά να δοκιμάσουν και να διατηρούν το σύστημα, γνωρίζοντας ότι υπάρχει βοήθεια για το συγκεκριμένο, όχι γενικά λίνουξ.  Κάνουμε μια περίληψη των όσων λέγονται με ευρύτερη συμφωνία, μικρο-μετάφραση, και έτσι υπάρχει ένα σημείο αναφοράς αν χρειαστεί περισσότερο βοήθεια να την ζητήσει.

Αυτή είναι η δική μου πρόταση.

Offline

#6 2017-11-13 22:47:39

DentArthur
Member
From: An insignificant little planet
Registered: 2017-11-04
Posts: 6  

Re: Devuan in στα Ελληνικά, κανείς;

Έχτιζα ένα νέο OS στον υπολογιστή (μηχανάκι καθότι θέλω να το λέω) και άργησα να απαντήσω. Αυτή τη στιγμή δεν είμαι σε devuan, αλλά θα βάλω με το που κάνω upgrade cpu/RAM. Όταν μπω κανονικά στα devuan (όπου σκοπεύω να βάλω openrc επειδή αυτό χρησιμοποιώ επί του παρόντως) με χαρά να γράφω κάποιο άρθρο στο ΗΕλλινυξ, ειδικό για το dev1. Στο μεταξύ, με τη βοήθειά σου, επειδή δεν είμαι σχετικός καθόλου με τα ελληνικά forum για linux, μπορώ να βοηθήσω σε πιο γενικά θέματα. Μία ιδέα που μου ήρθε τώρα, για τους τελείως αρχάριους, είναι ένα κείμενο που να καθοδηγεί βήμα βήμα για την εγκατάσταση των dev1 τόσο σε advanced όσο και στη πιο γενική εγκατάσταση.

Offline

#7 2017-11-14 02:22:00

fungus
Member
From: Any witch way
Registered: 2017-07-12
Posts: 497  
Website

Re: Devuan in στα Ελληνικά, κανείς;

σε ένα μηχανάκι αρχαίο κι εγώ, devuan έχω καταλήξει να έχω γιατί έχει ελάχιστο ΡΑΜ
Κι εγώ δεν συμμετέχω σε κάτι στα ελληνικά, απλά γνωρίζω ότι υπάρχουν και είναι στην πλειοψηφία τους συστήματα συστεμ-ντι

Καλή η πρόταση, μπορεί να κάνω μια αρχή και το δουλεύουμε μαζί.
Βασικά η εγκατάσταση έχει το αρχαίο Τυι της Δεβιαν και έχει και το ρεφράκτα
Αμα χρησιμοποιησεις ρεφράκτα μιά φορά δεν πας πίσω
Ο άνθρωπος είναι η καρδυά του ντέβουαν
Υπαρχουν και το οπενρσ και το ευδεν και πολλά άλλα βοηθητικα έτοιμα στο ντέβουαν και σε περιμένουν
Τζεντού δουλεύεις;  Εγω το παλευω με Άρτιξ ...  το στήνεις και ξεχνάς οτι υπάρχει το οπεν-ρσ.

Offline

#8 2017-11-18 19:58:47

DentArthur
Member
From: An insignificant little planet
Registered: 2017-11-04
Posts: 6  

Re: Devuan in στα Ελληνικά, κανείς;

Γενικά σε όλο τον κόσμο κυριαρχεί στο SystemD(elete), δυστυχώς. Όσο μπορώ στέλνω για να απομακρύνω κόσμο από αυτό, αλλά είναι δύσκολο εγχείρημα, κυριώς επειδή όλες οι διανομές έχουν πέσει με τα μούτρα εκεί. Ντροπή στη debian και στη arch γι' αυτό. Ήταν ένας λόγος που άφησα τα 2α για τα τζεντού (ναι, αυτά δουλεύω επί του παρόντος, προσπαθώντας να μάθω καλά το οικοσύστημα των linux).  Παλεύω να μάθω πως να φτιάχνω builds και να χρησιμοποιώ σωστές σημαίες. Αυτό που με ενθουσιάσε με τα devuan είναι ότι υποστηρίζουν γενικά init πέραν του systemd! Πάντα καλό οι επιλογές!
To refracta το είδα πρώτη φορά σαν αναφορά στο #devuan, και σκέφτομαι να το χρησιμοποιήσω ως rescue disk, αν κάτι πάει στραβά.
Χαίρομαι που σου άρεσε η ιδέα για τον οδηγό εγκατάστασης. Μπορούμε να βάλουμε και επιλογές και για refracta.ΤΡΕΛΟ εγχείρημα, αλλά όχι για 2 άτομα, είναι να υπάρχει σαν γλώσσα το Devuan στα ελληνικά, (λογικά πρέπει ήδη να γίνεται αυτό, αλλά δεν είμαι σίγουρος). Να σου πω την αλήθεια ανυπομονώ να ξεμπερδεύω ορισιτκά με ουίντοουζ, και να έχω ένα σύστημα μόνο με linux (devuan + gentoo)...

Offline

#9 2017-11-24 23:16:11

DentArthur
Member
From: An insignificant little planet
Registered: 2017-11-04
Posts: 6  

Re: Devuan in στα Ελληνικά, κανείς;

Έλα νομίζω σου έστειλα στην πλατφόρμα εδώ μήνυμα. Δεν το πήρες;

Offline

#10 2017-11-25 20:45:58

DentArthur
Member
From: An insignificant little planet
Registered: 2017-11-04
Posts: 6  

Re: Devuan in στα Ελληνικά, κανείς;

Σου ξαναέστειλα. Αν δεν το έλαβες πάλι, πες μου να σου γράψω το κανονικό.

Offline

#11 2019-01-11 15:00:38

xinomilo
Unknown
Registered: 2017-07-02
Posts: 315  

Re: Devuan in στα Ελληνικά, κανείς;

βερος απατριδης εδώ που μιλάει ελληνικά.

αν υπάρχει καμια συλλογική προσπάθεια για μεταφράσεις στο devuan, θα με ενδιέφερε.
στο git έχω βρει το παρακάτω που θα μπορούσα να συνεισφέρω, δε ξέρω τι άλλο υπάρχει προς μετάφραση : https://git.devuan.org/dev1fanboy/Upgra … /master/el
δεν καταλαβαίνω ακριβώς τη ροή εκεί. απλά μετάφραση του master; πως βλέπουμε ποια είναι εκτός συγχρονισμού, υπάρχουν τίποτε ειδοποιήσεις για αλλαγές/νέο περιεχόμενο, ανοίγουν bugs, κάτι άλλο;

καλή χρονιά σε όλ@ς smile

Offline

#12 2020-08-02 06:15:19

tompravi
Member
From: https://t.me/pump_upp
Registered: 2017-05-06
Posts: 9  
Website

Re: Devuan in στα Ελληνικά, κανείς;

Καλημερα απο Βορεια Ελλαδα (Βρισκομαι στην Ελευθερουπολη του Ν. Καβαλας).
Ειμαι μονιμα χρηστης του Linux, αλλα και Unix (FreeBSD, GhostBSD). Το ξερω το Dev1 μιας και ειμαι χρηστης του Debian πανω απο 20 χρονια. Ομως μετα απο τον Ubuntu "ιο" που κολησε το Debian, αποφασισα να μετακινηθω στο Dev1. Νομιζω οτι στις πρωτες εκδοσεις ειχε πολλα σφαλματα-bugs. Οποτε επστρεψα σε debian-κλονους (mx, solydkx κλπ).
Ομως σημερα που το εγκατεστησα εμεινα εκπληκτος για το ποσο καλα λειτουργει. Προς στιγμη ειμαι αναμεσα στο Devuan και στο GhostBSD.
Εχω προβληματα με την ταχυτητα του διαδικτυου και επειδη ειχα, πριν απο παρα πολλα χρονια, μια "θαυματουργη διαδικτυακη " εμπερια με το FreeBSD, αποφασισα να το εγκαταστησω παλι. Και παλι εγινε το θαυμα. Ενω με τις διαμομες Linux οι ταχυτητες στην καλυτερη περιπτωση εφταναν το 100 kb/s, στο FreeBSD οι ταχυτητες ηταν στο φουλ (1,8 Mb/s).
Οποτε εκτιμω ιδιαιτερα το BSD. 
Δεν ξερω πως μπορω να βοηθησω. Ισως απαντωντας σε ερωτηματα, ισως και μεταφραζοντας. Νομιζω οτι υπαρχουν πολλες ετοιμες μεταφρασεις απο το Debian.   
Ευχομαι τα καλυτερα για τους Ελληνες Λινουξαδες, στους χρηστες του Dev1 και ιδιατερα σε εσας τους Ελληνες αυτου του φορουμ.
Γεια και Χαρα


https://t.me/pump_upp

Offline

#13 2021-05-12 17:55:58

fullofquestions
Member
Registered: 2021-05-12
Posts: 23  

Re: Devuan in στα Ελληνικά, κανείς;

Καλησπέρα. Ψάχνω βοήθεια για κάποια θέματα ως αρχάριος. Αν το'χει/θέλει κανείς είναι σε αύτο το thread: https://dev1galaxy.org/viewtopic.php?id=4327

Offline

#14 2022-01-17 13:56:32

chomwitt
Member
Registered: 2019-09-24
Posts: 116  

Re: Devuan in στα Ελληνικά, κανείς;

Γεια σας και απο μένα.


Devuan(Chimaera)(Daedalus)  DS+WM: XorgX11server+StumpVM

Offline

#15 2023-03-13 11:09:47

rhtoras
Member
Registered: 2020-12-25
Posts: 21  

Re: Devuan in στα Ελληνικά, κανείς;

Γεια σε όλους σας.
Devuan Void εδώ nosystemD - nonsystemD 100% απο Ελλαδα...
unchained-gnu ο ιστοτοπος μας για Ελλαδα
Να περνάτε καλά!

Offline

#16 2023-03-13 14:56:32

xinomilo
Unknown
Registered: 2017-07-02
Posts: 315  

Re: Devuan in στα Ελληνικά, κανείς;

ωραιο φαινεται το community, καλή αρχή.. smile

απλά πολύ google ρε παιδιά, google translate, analytics, γιατι;
δυστυχώς με το -χειροτερο και απο systemd- μονοπωλιο της γκουγκλ δε τα παω καλα, οποτε δεν μπορω να κάνω εγγραφή να πω ενα γεια και απο εκει..

2c

Offline

#17 2023-03-14 17:58:33

rhtoras
Member
Registered: 2020-12-25
Posts: 21  

Re: Devuan in στα Ελληνικά, κανείς;

xinomilo wrote:

ωραιο φαινεται το community, καλή αρχή.. smile

απλά πολύ google ρε παιδιά, google translate, analytics, γιατι;
δυστυχώς με το -χειροτερο και απο systemd- μονοπωλιο της γκουγκλ δε τα παω καλα, οποτε δεν μπορω να κάνω εγγραφή να πω ενα γεια και απο εκει..

2c

Να σαι καλά φίλε μου. Το site δεν το έφτιαξα εγώ και να σου πω σχεδόν κανείς μας δε χρησιμοποιεί google. Παρόλαυτα πάντα υπάρχει τρόπος να πεις ένα γεια και χωρίς τη google. Δε θα σου πω όμως ψέματα είμαι ίσως ο μόνος εκεί που χρησιμοποιεί Devuan. Υπάρχει πάντως ενδιαφέρον υλικό που εμπλουτίζουμε σιγά σιγά.

Offline

#18 2023-08-28 13:44:35

jemadux
Member
From: Greece
Registered: 2023-03-09
Posts: 28  

Re: Devuan in στα Ελληνικά, κανείς;

γεια σας και απο μένα ...


Dev1 Stable | openrc | XFCE
Greetings from Greece

Offline

Board footer